Aktuality

Oslavte svátky jara ve Velikonočním městečku

Oslavte svátky jara ve Velikonočním městečku

Oslavte příchod jara a největší křesťanský svátek ve Frýdku-Místku. Na tři dny vyroste na místeckém náměstí Svobody Velikonoční městečko, ve kterém najdete stánky s řemeslnými výrobky, pochutinami všeho druhu, připraven bude také rozmanitý hudební program na pódiu a spoustu zábavy si užijí také děti. To vše od čtvrtku 18. dubna do soboty 20. dubna. Velikonoční městečko je již tradičně místem pro setkání se s přáteli. Také v letošním roce nabídne žánrově pestrý program, kdy zazní folk, folkrock i dobová hudba. Na pódiu letos vystoupí žánrově pestrá plejáda umělců. Návštěvníci uslyší skupiny Plyš a Hrozen z Frýdku-Místku, příborskou zpěvačku world music EVAMORE, oblíbenou hard-folkovou kapelu Jananas nebo zkušené Trio Ivana Hlase. Zajímavé bude jistě páteční vystoupení kapely Tempus, která hraje středověký folk rock. Chybět nebude ani cimbálová muzika Úsměv, dětské folklórní soubory Ostravička a Valášek a Soubor lidových písní a tanců Ostravica. Páteční program připomene biblický příběh podle evangelia svatého Jana Zpívané pašije v podání spojených frýdecký schol. Každý den zahájí program na pódiu dětské divadélko. Divadla Ententýky, Křesadlo a Řád červených nosů si nachystala představení s jarní tématiko. Připraveny budou i výtvarné dílničky, ve kterých si vyrobí nejrůznější velikonoční dekorace nebo upletou pomlázku. Náměstí provoní i nejrůznější dobroty místní gastronomie a chybět nebudou ani řemeslné výrobky. Ve stáncích budou své výrobky nabízet farmáři a řemeslníci, takže k mání budou kraslice, pomlázky, květinové dekorace, perníčky, ale taky tradiční dřevěné hračky, ošatky, proutěné košíky a podobně. Program Velikonočního městečka bude na náměstí ve čtvrtek od 15.00, v pátek a v sobotu pak od 10.00 do podvečera. Na koncerty, dílny a trhy Velikonočního městečka je vstup zdarma. Program Čtvrtek 18. 4. 15.00 Divadélko Ententýky: Myška Klárka, veverka Terka a Sněhurka 16.00 Plyš 17.00 Jananas Pátek 19. 4. 10.00 Divadlo Křesadlo: Velikonoční zajíčci 11.00 EVAMORE 12.00 schola Frýdek: Zpívané pašije 14.00 DFS Ostravička: Jaro už je tu 15.00 CM Úsměv 16.00 DFS Valášek 17.00 Tempus Sobota 20. 4. 10.00 Řád červených nosů: Ptačí kabaret 11.00 SLPT Ostravica 14.00 Devětsil 15.00 Hrozen: Ježíš z Nošovic 16.00 Vadim and Co. 17.00 Ivan Hlas Trio
více informací
Frýdeckomístecké arboretum zahájilo třetí sezónu

Frýdeckomístecké arboretum zahájilo třetí sezónu

1. dubna se po zimě otevřely brány frýdeckomísteckého arboreta. Klidné prostředí plné zajímavé a nevšední zeleně, doplněné jezírky, dřevěnými lávkami a pergolami je jedinečnou odpočinkovou zónou téměř uprostřed města. Na ploše zhruba dvou hektarů je vysazeno více než 150 stromů, přes tři a půl tisíce keřů a spousta trvalek. Koncept výsadby okrasných rostlin byl navíc vymyšlen tak, aby rostliny v arboretu kvetly po celou sezónu. Nyní na jaře kvetou modřence, narcisy, krokusy a tulipány, v průběhu léta azalky, rododendrony a podzim patří vždy tradičním astrám a vřesům. Chybět nesmí ani bahenní rostliny, bylinky a léčivky nebo pnoucí růže různých barev. Dominantou arboreta jsou ale především dvě jezírka propojená Panským potokem s přirozenými prameny vtékajícími do jeho koryta, přes které vedou dřevěné lávky. K odpočinku slouží lavičky kryté dřevěnými pergolami různých tvarů. Do arboreta je vstup zdarma od dubna do října vždy od 8.00 do 20.00 hodin, v letních měsících od června do září je prodloužena otevírací doba do 21.00 hodin. Je přístupné také imobilním občanům, jelikož je převážně bezbariérové. Do arboreta je možné se dostat z ulic I. J. Pešiny nebo J. E. Purkyně. Pro organizované skupiny pořádají TS a. s. komentované prohlídky arboreta. Požadavky na prohlídky je však nutno podat nejméně 14 dní dopředu buď e-mailem sekretariat@tsfm.cz nebo telefonicky na čísle 558 443 204.
více informací
Přesně za měsíc zahájí Frýdek≈Místek cyklistickou sezónu

Přesně za měsíc zahájí Frýdek≈Místek cyklistickou sezónu

Už jen měsíc zbývá do doby, kdy Frýdek-Místek zahájí oficiálně cyklistickou sezónu. Přesně v sobotu 4. května v 10.00 hodin odstartuje už šestý ročník akcí Frýdek≈Místek na kole. Akce již tradičně propojí aktivní cyklisty, nadšené amatéry i úplné začátečníky. Den plný sportu a zdravého životního stylu si užijí v areálu Autokempu Olešná. Na všechny zúčastněné, a je jedno, zda na kolech, kolečkových bruslích, koloběžkách či s kočárky, čeká 4,5kilometrový okruh, na kterém představí všech šest turistických destinací Moravskoslezského kraje svou nabídku pro cykloturisty. Součástí bude i bohatý doprovodný program pro celou rodinu v podobě předváděcích akcí, testování kol, elektrokol, cyklovozíků, soutěží a závodů pro ty úplně nejmenší, kteří poměří rychlost na svých odrážedlech a minikolech. Souběžně budou na všechny čekat stánky se zdravou výživou a sportovním oblečením. Veškeré informace k akci Frýdek-Místek na kole najdete na webu www.fmnakole.cz nebo na Facebooku.
více informací
Sledujte nás na sociálních sítích

Sledujte nás na sociálních sítích

Frýdek≈Místek nenajdete jen na webu visitfm.cz, ale sledovat nás můžete také na Facebooku nebo Instagramu. Tak si nás lajkněte, ať vám nic neuteče!
více informací
Splav „U Žida“ získal ocenění

Splav „U Žida“ získal ocenění

Každým rokem jsou v rámci Světového dne vody udělovány ceny za dobré stavební počiny uplynulého roku. V kategorii Vodohospodářská stavba roku 2018 získala ocenění rekonstrukce spádového stupně na řece Ostravici ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Investorem byl státní podnik Povodí Odry. Vodní dílo prvotně plní vodohospodářský účel, ale zároveň se vodohospodáři snažili, aby bylo i přátelské pro veřejnost. Vybrané betonové plochy tak byly zkrášleny malbami podle návrhů dětí ze základní školy ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Námětem byl rybochod, co se v takovém rybochodu děje a jeho účel z pohledu dětské fantazie. Díky rekonstrukci se ze splavu stalo skvělé místo k rekreaci a koupání pro parné letní dny. V jeho bezprostřední blízkosti vede cyklostezka č. 59 vedoucí z Ostravy do Beskyd, takže je splav jednoduše dostupný i pro obyvatele okolních měst.
více informací
Rekola jsou již ve stojanech!

Rekola jsou již ve stojanech!

Není to apríl, v pondělí 1. dubna se objevily v ulicích Frýdku-Místku Rekola. 80 růžových kol si teď můžete vypůjčit po městě úplně jednoduše. Stačí si stáhnout appku Rekola, zaregistrovat se, pomocí mapy v aplikaci zjistit, kde je nejbližší kolo. Z jeho rámu pak opíšete číslo nebo naskenujete QR kód a dostanete číselnou kombinaci k odemknutí kola. Prvních 15 minut máte zdarma, poté zaplatíte 12 Kč za půl hodiny.  Tak si užijte skvělou jízdu po městě! Další informace k Rekolům najdete ZDE.
více informací
První autobus na Lysou horu v tomto roce vyjede 9. května

První autobus na Lysou horu v tomto roce vyjede 9. května

Oblíbená autobusová linka na Lysou horu vyjede i v letošním roce. Pravidelně bude jezdit vždy v pondělí, středu a pátek. První výjezd vychází na 9. května (záleží také na vývoji počasí a sjízdnosti silnice). Autobus bude vyjíždět ze zastávky Raškovice Ondráš v 8.30 hodin, zpět z Lysé hory pojede v 11.20 hodin. Každou středu bude vyhrazeno 10 míst pro tělesně postižené a páteční výjezdy jsou obohaceny výkladem průvodce. V úterky a čtvrtky je možné objednat autobus pro kolektivy nad 35 osob. Jízdenky je možno zakoupit od 8. dubna 2019 v přepravní kanceláři na autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku, objednat si je telefonicky na tel. čísle 558 432 515 nebo online na https://lysahora.reenio.cz. 
více informací
Frýdek≈Místek se připojí k Hodině Země

Frýdek≈Místek se připojí k Hodině Země

V sobotu 30. března od 20:30 do 21:30 hodin se ponoří do tmy frýdeckomístecké parky, zhasne i nasvícení některých budov a sportovních zařízení. Frýdek-Místek se tímto připojí k celosvětové kampani na podporu ochrany životního prostředí Hodina Země. Ve městě zhasne v tomto čase veřejné osvětlení Komenského parku, Parku pod Zámkem, parku Jižní svahy, Sadů Bedřicha Smetany, Janáčkova parku a Koloredovského svahu. Do tmy se zahalí i jindy nasvícená bazilika minor a Základní umělecká škola. Společnost Sportplex navíc v maximální možné míře omezí spotřebu elektrické energie ve svých střediscích. Například v hale Polárka bude zhasnuto venkovní barevné osvětlení i světelný infopanel, omezí se chlazení ledu, ztlumí osvětlení ledové plochy při večerním bruslení a rovněž se omezí osvětlení recepce. V Aquaparku Olešná pak bude vypnuto nedůležité osvětlení, omezí se chod vzduchotechniky, sauny a ztlumeny budou čerpadla. Připojte se i vy! K HODINĚ ZEMĚ se můžete připojit i vy, a to zhasnutím světel v domácnosti. Dejte tímto jednoduchým, ale přitom viditelným činem signál, že stejně jako statutární město Frýdek-Místek věnujete pozornost ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.
více informací
Sledujte Frýdek≈Místek na kole i na webu a sociální síti

Sledujte Frýdek≈Místek na kole i na webu a sociální síti

Chcete vědět novinky a taky co vás čeká na šestém ročníku akce Frýdek≈Místek na kole? Sledujte nás i na webu www.fmnakole.cz a na Facebooku, ať vám nic neunikne! A co vás ve stručnosti na letošním ročníku čeká? Milovníci cyklistiky se sjedou na Olešnou v sobotu 4. května 2019, kdy společně zahájíme po šesté cyklistickou sezónu ve městě. Na všechny čeká 4,5 kilometrový okruh okolo přehrady Olešná, na kterém vám představíme zábavnou formou Moravskoslezský kraj, zasvětíme vás do zásad bezpečného chování v provozu a naučíme základům první pomoci. Po celý den akce se v areálu Autokempu Olešná bude konat doprovodný program pro celou rodinu v podobě převáděcích akcí, testování kol, dětského koutku, soutěží, závodů na elektrokolech a spousty dalšího. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, kteří poměří rychlost na svých odrážedlech a minikolech.
více informací
Sdílená jízdní kola ve Frýdku-Místku vyjedou 1. dubna

Sdílená jízdní kola ve Frýdku-Místku vyjedou 1. dubna

Tak už je to jisté, Rekola ve Frýdku-Místku vyjedou 1. dubna. Sezóna Rekol pak skončí 30. listopadu. Uživatelům bude letos k dispozici 80 kol, nově budou vybavena třístupňovou přehazovačkou. Zóna, kde bude možné kola zaparkovat, bude větší a mimo centrum města vzniknou i v okrajových částech města – v Chlebovicích, Zelinkovicích, Lískovci, Skalici, Sviadnově a Starém Městě. Tou asi nejpříjemnější novinkou bude ale zavedení prvních 15 minut zdarma. Po prvních 15 minutách zdarma bude cena za výpůjčku v rámci zóny ve Frýdku-Místku činit 12 Kč za půl hodiny. Kola budou uzamčena u stojanů například na místeckém a frýdeckém náměstí, u vlakového nádraží, před kulturním domem nebo na autobusové zastávce na Anenské. Kola pak bude možné vrátit v růžových zónách, ale musí se dbát na to, aby kola nepřekážely. Výjimkou budou akorát historická centra, kde bude možné kola vrátit pouze do určených stojanů. Pokud bude kolo zaparkováno mimo zónu, bude za jeho vrácení účtováno 320 Kč. Zapůjčení Rekola je jednoduché. Zájemce o vypůjčení se zaregistruje přes mobilní aplikaci, kdy pomocí mapy v aplikaci zjistí, kde je nejbližší kolo. Z jeho rámu pak opíše číslo nebo naskenuje QR kód a dostane číselnou kombinaci k odemknutí kola. Po vrácení kola na předepsané místo zaplatí výpůjčku platební kartou. Kolo lze dopředu i rezervovat. Společnost REKOLA Bikesharing s.r.o. založila také facebookovou skupinu Rekolíme ve Frýdku-Místku, kde lze sdílet nápady na výlety, zážitky nebo si psát různé tipy a triky na lepší trasy městem. K co nejrychlejší opravě porouchaných nebo poničených kol můžete přispět i vy, a to ideálně přes aplikaci, kde lze kliknout na kolo a pak „přidat problém“ nebo prostřednictvím mailu info@rekola.cz, do kterého je vhodné uvést, kde se kolo nachází, co mu „schází“, případně přidat i fotografii. V případě, že byste viděli někoho úmyslně ničit kola, zavolejte městskou polici na tel. č. 156. Bude se vám hodit: MAPA ZÓNY (dohodnutá oblast, kde mohou kola parkovat) Více informací o fungování systému na https://www.rekola.cz/jak-to-funguje Aplikace ke stažení pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.rekola.app&hl=cs pro iOS: https://itunes.apple.com/cz/app/rekola/id888759232?mt=8
více informací
Světový den vody zpřístupní netradiční místa

Světový den vody zpřístupní netradiční místa

Význam vody si každoročně připomíná celý svět  22. března. Také Frýdek-Místek se k oslavám připojí a zavede návštěvníky do netradičních míst, která jsou po zbytek roku lidem nepřístupná. Světový den vody se slaví již od roku 1993, kdy  jej o rok dříve vyhlásila OSN. Hlavním cílem je pořádání osvětových akcí k podnícení zájmů veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů. K celosvětovým akcím se připojuje také frýdeckomístecký Aquapark Olešná. V sobotu 23. března 2019 čekají zájemce komentované prohlídky jeho zákulisí, kdy budou moci nahlédnout do míst, která jsou běžným návštěvníkům aquaparku ukryta. Prohlídky startují v 11 hodin a ve 12 hodin od recepce aquaparku a obě jsou komentovány přímo vedoucí aquaparku, paní Janou Adamczyk Vicherovou. Na exkurze je nutné si předem rezervovat místa. Rezervace a další informace k exkurzím předá Jana Adamczyk Vicherová na e-mailu jana.vicherova@sportplex.cz  Kromě aquaparku budou připraveny v okolí také prohlídky vodních děl Šance, Morávka a Žermanice, do kterých se můžete podívat od 9.00 do 15.00 hodin (poslední vstup ve 14.30 hod.).  
více informací
14. 3. 1939 ≈ 14. 3. 2019

14. 3. 1939 ≈ 14. 3. 2019

14. března 2019 uplynulo přesně 80 let, kdy se posádka bývalých Czajánkových kasáren jako jedna z mála v roce 1939 postavila na odpor německým jednotkám, které vpadly na území tehdejšího Československa. V podvečer toho dne nacistické jednotky v Místku za pomoci místních henleinovců obsadily okresní úřad a policejní stanici. Po příjezdu ke kasárnám umístěným v bývalé Czajankově továrně německý důstojník vyzval stráž, aby se vzdala. Odpovědí mu byl první výstřel a začal boj s nepřítelem. Teprve na příkaz vyššího velitelství velitel zastavil palbu a obránci kasáren se vzdali. Ponuré události v Místku spojené s příjezdem motorizovaných jednotek wehrmachtu a ozbrojený odpor vojáků 8. pěšího pluku „slezského“ zůstaly navždy zapsány do historie českého národa z pohledu prvního a jediného ozbrojeného vystoupení československé armády proti hitlerovským okupantům. Události první poloviny 20. století si můžete připomenout v sobotu 16. března ve Faunaparku, kde se uskuteční ojedinělá akce 1939 Boj o Czajankova kasárna 2019. Shrnutí tehdejších událostí si můžete připomenout i prostřednictvím 2 roky staré reportáže České televize s historikem Muzea Beskyd Petrem Juřákem ZDE
více informací