Aktuality

Nadcházející víkend poodhalí tajemství frýdeckého hřbitova

Nadcházející víkend poodhalí tajemství frýdeckého hřbitova

Víte, že na frýdeckém hřbitově je pochováno několik osobností, které zasáhly do kulturního, společenského a ekonomického života Frýdku a Místku? Chcete vědět, proč se frýdecký hřbitov nachází právě na svém nynějším místě? Či jaká tajemství skrývá? Tak se je vydejte s Turistickým informačním centrem F≈M odhalit v sobotu 20. října 2018. Ve Frýdku a Místku bylo v průběhu posledních staletí několik míst, které byly vyhrazeny k poslednímu odpočinku obyvatel obou měst. Frýdecký městský hřbitov u kostela sv. Jošta přestal v průběhu druhé poloviny 19. století svým umístěním i rozlohou vyhovovat rozrůstajícímu se městu. V roce 1892 proto bylo rozhodnuto o zřízení nového hřbitova, pro který byl vybrán pozemek v lokalitě na Kamenci v bezprostřední blízkosti katastru obce Dobrá. „Jeho výstavbu měl tenkrát na starosti stavitel Aulegk, hotový hřbitov měl předat městu k užívání 1. září 1893. Tento záměr ale vyvolal velkou nevoli mezi frýdeckými patrioty, kteří se rozhodli tento záměr zvrátit a zachovat pohřbívání u kostela sv. Jošta. Sepsali dokonce petici neboli Pamětní spis, který byl určen frýdecké městské radě, a podepsalo jej 158 osob mající volební právo ve Frýdku,“ přibližuje historik Petr Juřák, se kterým se sejdeme v sobotu v 16.00 hodin před hlavním vstupem na hřbitov. Akce se koná za každého počasí a vstup je zdarma.
více informací
Technické služby ve Frýdku otevírají své dveře

Technické služby ve Frýdku otevírají své dveře

Víte, jaké mechanismy se používají při správě komunikací, osvětlení či veřejné zeleně? Chcete se podívat na dispečink, ze kterého je sledován stav veřejného osvětlení či semaforů? Nebo jak „silničáři“ zjišťují informace o tom, zda je nutné vyjet na silnice hlavně v podzimním a zimním období? Tak přijďte 13. října do Technických služeb, kde vám otevřou své dveře od 9.00 do 12.00 hodin. Areál Technických služeb najdete na ulici 17. listopadu 910 v Místku. Pro všechny příchozí budou připraveny skupinové komentované prohlídky, které se uskuteční v půlhodinových intervalech. První prohlídka začne v 9 hodin, poslední je na programu v 11.30 hodin. Po prohlídce získá každý návštěvník na památku drobný reklamní dárek.
více informací
Ukaž, že tvé srdce bije pro Frýdek≈Místek!

Ukaž, že tvé srdce bije pro Frýdek≈Místek!

Každý patriot by měl mít své tričko Frýdek≈Místek... Tak si k nám přijď a ukaž, že tvé srdce bije pro Frýdek≈Místek! Trička, která nesou nový grafický styl města, jsou k dostání na pobočkách Turistického informačního centra ve Frýdku a Místku v dámském a pánském provedení za cenu 115,-Kč.
více informací
Zástupci cestovních kanceláří a deníků z Polska poznávali tajemství Frýdku≈Místku

Zástupci cestovních kanceláří a deníků z Polska poznávali tajemství Frýdku≈Místku

Turistické informační centrum Frýdek≈Místek vytvořilo společně s partnery, poskytovateli služeb, nový produkt, kterým chce podpořit turistickou návštěvnost Frýdku-Místku. Ve dnech 4.- 7. 10. 2018 se proto uskutečnila infocesta pro zástupce cestovních kanceláří a deníků z Polska, jejíž cílem bylo seznámit zástupce cestovních kanceláří a novináře s novým produktem města Frýdku-Místku "Objev 4 tajemství Frýdku≈Místku". Produkt rozšiřuje nabídku atraktivit a zážitků města a samozřejmě i turistické oblasti Beskydy-Valašsko a je zařazen rovněž do systému Beskydy Card. Jde o celodenní sérii komentovaných prohlídek a jedinečných zajímavostí určených pro individuální návštěvníky i skupiny, kdy účastníci mohou v jednom dni objevit 4 tajemná místa Frýdku-Místku. „Nadšení pozvaných zástupců jsme předpokládali, jelikož zážitky, autentické příběhy, historie a gastronomie je to, co polské návštěvníky na cestování láká,“ říká Monika Konvičná, ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek a dodává, že TIC F≈M skupinu pečlivě akvizovalo pomocí zahraničního zastoupení Czechtourism ve Varšavě. „Skupina zástupců CK a deníků z Polska má zájem poznávat nové, méně známé turistické destinace než je Praha, Východní Morava, Olomouc, avšak se zážitkem. A to se nám, troufám si říci, podařilo představit,“ dodává Monika Konvičná. „Nový produkt budeme dál komunikovat prostřednictvím informačních letáčků a krátkého videa u cílových skupin návštěvníků,“ informuje Nikola Laníková, pověřena řízením projektu, který byl podpořen z Fondu mikroprojektů Euroregionu Beskydy Interreg V-A Česká republika – Polsko. „Věříme, že jsme všichni společně, TIC F≈M i partneři projektu, v průběhu infocesty dokázali, že jsou další důvody, proč Frýdek-Místek, potažmo Beskydy, navštívit,“ dodává Nikola Laníková. Infocestu realizovalo Turistické informační centrum Frýdek≈Místek za finanční podpory statutárního města Frýdek≈Místek. Více informací k produktu najdete na webu www.visitfm.cz/tajemstvifm    
více informací
Pojďte se s přicházejícím podzimem ohřát!

Pojďte se s přicházejícím podzimem ohřát!

Na Krytý a Letní aquapark na Olešné přicházejí s podzimem i saunové ceromoniály. Pojďte si tak zpestřit klasické saunování. A jak takový ceromoniál probíhá? Pomocí víření horkého vzduchu, poléváním kamenů aromatickou přírodní esencí, případně i peelingem nebo potíráním kůže či dalšími procedurami, se do saunování dostává další dimenze. Ceremoniály jsou ve světě velmi oblíbené a postupně přicházejí i k nám. Poléváním kamenů se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně a tím se zvětšuje pocit horka. Více se potíte, pocení podporují také některé esence. Víření vzduchu se provádí ručníkem, nejdříve se rozhání nejteplejší vzduch přímo nad saunovými kamny a posléze pak saunér přistupuje k návštěvníkům a provádí přímý parní náraz - tedy ovívání ručníkem. Postupů je mnoho a je jen na vynalézavosti saunéra jak ovívání provede. Může to být lehké ovívání spodním vzduchem a nebo prudké s nejteplejším vzduchem, který je pod stropem sauny. Tato procedura končí politím kamenů a opakuje se většinou celkem třikrát. Celkový čas ceremoniálu je většinou do 10 minut, ale existují i delší ceremoniály s přestávkou na ochlazení. Pro saunéra jde o fyzicky náročnou činnost, při které se zahřeje nejvíce ze všech účastníků. Proto je vhodné jej na závěr odměnit potleskem. Polévání kamenů může být pouze vodou, nebo nejčastěji vodou s esencí. Jiné je použití sněhu nebo přímo velkých ledových kostek či ledové drti. Částečně je ceremoniál show, událost při které se dobře pobavíte, někdy může být i velmi veselý, jindy vážný až meditační. Ceremoniály mají i svá pravidla. Jedním ze základních pravidel je, abyste osušku či prostěradlo měli rozprostřené pod celým tělem, pokud sedíte s nohami na spodní příčce,tak i pod nimi. Při ceremoniálu se neodchází. Pokud jste nováčkem je lepší zaujmout pozici na spodní příčce. Předčasný odchod provětrává potírnu a snižuje účinek ceremoniálu. Kalendář ceromoniálů: pondělí 15. 10. 17:00 mentolovýpondělí 22. 10. 17:00 levandulovýpondělí 29. 10. 17:00 vavřínový pondělí 5. 11.   17:00 orientálnípondělí 12. 11. 17:00 meduňkovýpondělí 19. 11. 17:00 citrusovýpondělí 26. 11. 17:00 skořicový Ceremoniál je v ceně vstupného do saunového světa krytého aquaparku.  
více informací
Za příběhem Frýdku a Místku v netradiční dobu

Za příběhem Frýdku a Místku v netradiční dobu

Projděte se frýdeckým zámkem v netradiční dobu a s příběhem z historie Frýdku a Místku za svitu svíček. Ještě pár volných míst zbývá, tak si rezervujte na http://prodej.muzeumbeskyd.com/ Netradiční prohlídka se uskuteční v pátek 19. října. Vstupy na prohlídku jsou každých 20 minut od 18.00 do 23.00 hodin. Něco málo o frýdeckém zámku: Frýdecký zámek je dominantou města Frýdku-Místku, který dříve bránil město na hranici mezi Moravou a Slezskem, a který stojí nad řekou Ostravicí již od 14. století. Dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd a díky němu poznáte zdejší tradice, osobnosti, historii, umění a přírodu rázovitého kraje Beskyd.    
více informací
Bazilika minor bude otevřená do konce října

Bazilika minor bude otevřená do konce října

Bazilika minor ve Frýdku, národní kulturní památka a jediná bazilika v Moravskoslezském kraji, bude v rámci akce Otevřené chrámy otevřena 6 dní v týdnu ještě do konce října. Otevřeno je každý den kromě pondělí v čase od 9.00 do 15.00 hodin, v neděli pak od 13.00 do 17.00 hodin. Další kostely, které můžete v rámci tohoto projektu do konce října ve Frýdku-Místku navštívit: kostel sv. Jana Křtitele (pouze věž):  pátek 15.00 - 18.00 hodin, sobota a neděle 13.00 - 18.00 hodin kostel sv. Jana a Pavla: úterý - sobota 9.00 - 15.00, neděle 13.00 - 17.00 hodin   Seznam kostelů v Moravskoslezském kraji otevřených v rámci Otevřených chrámů najdete ZDE.
více informací
Frýdek≈Místek oslaví 100. výročí republiky

Frýdek≈Místek oslaví 100. výročí republiky

Celoroční oslavy 100 let republiky vyvrcholí v pátek 28. září, v den svátku patrona české země sv. Václava. Celá republika si připomene toto významné výročí republiky a chybět nebude ani Frýdek-Místek. Oslavy vypuknou v 11.00 hodin v Sadech Bedřicha Smetany, které ovládne stylová atmosféra první republiky. Doba první republiky je často spojována s nablýskanou noblesou, i když to byla také doba poválečná, spojená s bídou. V sadech u řeky Ostravice se budou pohybovat krásně upravené ženy v nabíraných i splývavých dobových šatech či kostýmcích na hlavách s kloboučky nebo čelenkami, pánové v sofistikovaných oblecích a naleštěných botách, ale taky vojáci, kteří se vrátili z první světové války nebo kameloti a flašinetáři. Ve dvě hodiny odpoledne je připraven i průvod a ceremonie oslavující hrdé období českého národa. Chybět nebude ani hudba, na podiu zahraje žesťový soubor, zazní i dixík a pro děti bude připravena komediantská pohádka. Součástí programu bude i výstava pod širým nebem připomínající bitvy první světové války či pováleční období, a také představí významné osobnosti první republiky včetně prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masarykem. Program:11.00 Zahájení slavností státnosti a 1 republiky11.30 Komedianti aneb ve městě je veselo12.00 Marškumpačka aneb za císaře pána12.45 Jak se tančilo za první republiky13.00 Žesťový kvintet13.30 Malá módní přehlídka part I.13.45 Šikování průvodu14.00 Průvod městem a ceremonie na hlavní scéně14.30 Žesťový kvintet14.45 Malá módní přehlídka part II.15.00 Spanilá jízda pana feldvébla15.30 Odpolední komediantská pohádka pro kluky a holky16.00 Malá módní přehlídka part III.16.15 Kankán aneb z CK šantánů16.30 Pozdrav od presidenta Wilsonna ... Dixie band18.00 Ukončení slavností      
více informací
Novinka na pobočkách TIC F≈M - stylové plecháčky

Novinka na pobočkách TIC F≈M - stylové plecháčky

Přijďte si do Turistického informačního centra F≈M pro svůj plecháček! Na výběr máte ze dvou barev, a to modré a bílé, každý za 140,-Kč. A co je na plecháčku za vzor? Plecháčky jsou potištěny tzv. modrotiskem, což je jeden z nejstarších způsobů potiskování textilií. Používaly se k tomu dřevěné ruční formy, které byly opatřeny různými dekorativními vzory a ornamenty. Prezentovaná modrotisková forma pochází z jedné z frýdeckomísteckých textilek, která byla později v majetku národního podniku Slezan Frýdek-Místek. Ten ji v roce 1960 spolu s řadou dalších motivů daroval do frýdeckomísteckého vlastvivědného muzea. TIP: Chceš se dozvědět více o textilkách ve Frýdku-Místku? Tak přijď v sobotu 6. října v 9.00 hodin na místecké náměstí Svobody a dozvíš se o historii Slezanu více!
více informací
Den Frýdku≈Místku: Jedinečná příležitost nahlédnout do budovy bývalé Moravia banky

Den Frýdku≈Místku: Jedinečná příležitost nahlédnout do budovy bývalé Moravia banky

Den Frýdku-Místku bude příležitostí, kdy se budete moci po mnoha letech podívat do nitra bývalé Moravia Banky (Záložny), ve které budete moci obdivovat výstavy Institutu tvůrčí fotografie a audiovizuální tvorby. A nejen to. Den Frýdku-Místku slibuje také koncerty na zahradě Národního domu, letní kino nebo třeba projekce béčkových hororů v tajemném sklepení bývalé banky. To vše v pátek 21. září a v sobotu 22. září 2018. Festival partnerských měst se sice letos mění na Den Frýdku-Místku, ale i tak nepřijdete o nabídku a program měst ze Slovenska a Polska. Svou účast přislíbily polské Myslowice, Žywiec a Bielsko-Biala a slovenská Žilina, které se budou podílet i na kulturním programu. Polský Živiec posílá do Frýdku-Místku legendární folklorní soubor Lubowianie, partnerská Žilina jistě zaboduje funky ztřeštěnou formací Já ty a Rolo, která neuvěřitelně vtipně „vykrádá“ světově proslulé interprety, ze slezského města Myslowice přijede mladý performer, který si říká Wlodzimierz a jeho hudba lavíruje na pomezí ambientního elektra a folku. Za Bielsko-Bialou vystoupí excelentní herečka a zpěvačka Malgorzata Pikus se svým šansonovým recitálem “Aktorka na provincji“. Na akci pak zazní i šansony v češtině či francouzštině v podání oblíbené zpěvačky Sylvie Bee. Vrcholem sobotního dne bude koncert formace The JazzCake, která roztančí zahradu Národního domu v rytmu elektro swingu. Bývalá Moravia banka se promění na jedinečnou galerii Po oba dny bude zpřístupněná budova Moravia Banky, která je klenotem funkcionalistické architektury ve městě, včetně její obytné části, kde budou moct návštěvníci obdivovat výstavy českých a polských umělců působících na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Zastoupena zde bude i tvorba nejmladší generace filmařů z oddělení Audiovizuální tvorby. Samotná budova se pak po oba dny rozsvítí výraznými světly tak, aby vynikla jedinečnost její architektury v zástavbě Místku. V rámci pátečního programu budou uděleny i Ceny města Frýdku-Místku za účasti hostů z partnerských měst. Letos ji získají Rudolf Horníček za aktivní a dlouhodobou činnost pro Svaz důchodců ČR a Josef Kleinwachter za přínos v oblasti výchovy, vzdělávání a vedení k tradicím. In memoriam bude oceněn také nedávno zesnulý fotograf Milan Václav Klega, a to za přínos v oblasti výtvarného umění. Páteční večer pak zakončí poslední letošní projekce letního kina, přímo v zahradě Národního domu. Tentokrát bude uveden slovenský snímek Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Program: pátek 21. září ZAHRADA Národního domu • 16.00 Lipowianie (PL) / folklór • 16.45 Slavnostní zahájení • 17.00 Lipowianie (PL) / folklór • 17.30 Cena města Frýdku-Místku – slavnostní předávání cen města • 18.00 Wlodzimierz (PL) / elektronic–alternative • 19.30 Já, ty a Rolo (SK) / alternative bigbeat • 21.00 Zem, ktorá hľadá svoje nebo (SK) / kino ZÁLOŽNA / MORAVIA BANKA • 17.00 Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity / vernisáž (1. patro) • 17.30 Lenka Dostálová / vernisáž (1. patro) • 18.00 Martin Strakoš: Architektura Bohumila Hypšmana / přednáška (přízemí)   sobota 22. září ZAHRADA Národního domu • 15.30 Malgorzata Pikus (PL) / šanson • 17.00 Sylvie Bee (CZ) / šanson • 18.30 The Jazz Cake (CZ) / jazz, swing • 20.00 Neme Sys (CZ) / digital DJing   Foto: www.picjumbo.com  
více informací
Hala Polárka zahajuje bruslení veřejnosti

Hala Polárka zahajuje bruslení veřejnosti

Bruslařská sezóna a s ní i bruslení veřejnosti v hale Polárka startuje již tuto neděli 23. září 2018. Rodiny s dětmi se mohou vydat na speciální "Bruslení rodičů s dětmi", ostatním je určeno tradiční "Bruslení veřejnosti". K dispozici je také půjčovna bruslí a brusírna. Aktuální rozpisy naleznete vždy na webu haly Polárka ZDE.  
více informací
Podzimní komentované prohlídky přiblíží nejen posledních 100 let ve Frýdku-Místku

Podzimní komentované prohlídky přiblíží nejen posledních 100 let ve Frýdku-Místku

Podzim ve Frýdku-Místku bude již tradičně ve znamení komentovaných prohlídek. Hned první z nich bude věnovaná letošnímu výročí 100 let České republiky a následně se vydáme nejen po stopách textilek, ale i po stopách významných osobností Frýdku-Místku. 100 let ve Frýdku-Místku V sobotu 22. září 2018 se na události roku 1918 podíváme z různých úhlů pohledu. Byl to rok, kdy zanikl jeden velký mnohonárodnostní stát a vzniklo několik malých mnohonárodnostních států, mezi nimi Československo. „Frýdek a Místek se tehdy jako dvě samostatná města staly jeho součástí, i když v případě Frýdku tomu mohlo být úplně jinak. A jak, to se zájemci dozví právě na naší komentované prohlídce,“ láká na akci ředitelka Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná. Současně historik Petr Juřák, který dopolednem provede, připomene nejen události, které se odehrávaly ve Frýdku a Místku na přelomu října a listopadu 1918, ale také budovy a místa, kolem nichž před 100 lety lidé chodili a znali je. „Z náměstí v Místku se vydáme starou místeckou Nádražní ulicí přes řeku Ostravici do Frýdku a třidou Františka Josefa dojdeme i do míst, kde bývaly Římské lázně. Součástí bude rovněž návštěva Legiovlaku, který ve Frýdku-Místku bude k vidění od 18. září do 23. září,“ přibližuje trasu Konvičná. Prohlídka začíná v 9.00 hodin na náměstí Svobody v Místku. Po stopách textilek Frýdek-Místek byl v minulosti ovlivněn textilním průmyslem. Vyrostly zde továrny a domy, které městu daly svou tvář. „Na tehdy periferních částech města byly postupně budovány jednotlivé textilní provozy, u frýdeckého nádraží např. vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk, na rozhraní Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger, v Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka,“ přibližuje obsah prohlídky Táňa Melotíková z pořádajícího Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Po stopách textilek mohou zájemci vyrazit rovněž v sobotu, tentokrát však 6. října, z místeckého náměstí Svobody v 9.00 hodin. Tajemství frýdeckého hřbitovaPodzimní nálada a blížící Svátek zesnulých odhalí tajemství frýdeckého hřbitova. V sobotu 20. října se opět s historikem Petrem Juřákem vydáme za osobnostmi, které zasáhly do kulturního, společenského a ekonomického života Frýdku a Místku. Kromě nich si povykládáme o jeho vzniku. „Výstavbu hřbitova měl tenkrát na starosti stavitel Aulegk a hotový hřbitov měl předat městu k užívání 1. září 1893. Tento záměr ale vyvolal velkou nevoli mezi frýdeckými patrioty, kteří se rozhodli tento záměr zvrátit a zachovat pohřbívání u kostela sv. Jošta. Sepsali dokonce petici neboli Pamětní spis, který byl určen frýdecké městské radě, a podepsalo jej 158 osob mající volební právo ve Frýdku,“ přibližuje Petr Juřák, se kterým se sejdeme v sobotu v 16.00 hodin před hlavním vstupem na hřbitov.   Všechny komentované prohlídky se konají zdarma a za každého počasí.  
více informací