Svatý Martin dle předpovědí počasí ani letos nepřijede, ale tak si pojďte zpříjemnit tento svátek Svatomartinskými menu.

Každoročně všichni již netrpělivě čekají na magické datum a čas: 11.11. 11 hodin a 11 minut Právě v tu chvíli se poprvé otevřou lahve letošních Svatomartinských vín. Těšit se můžeme na 387 různých vín od 110 vinařů a vinařských firem. Celkem vinaři vyrobili pro letošní rok cca 2 200 000 lahví. Kvalita a vyzrálost letošních sklizených hroznů je výborná. S ohledem na mimořádně teplé počasí v období zrání a nižší obsah kyselin se letos na trhu objeví vysoce kvalitní červená vína, a to nejen červená Svatomartinská vína.

K vínu nesmí chybět ani dozlatova upečená husa s červeným a bílým zelím a knedlíky. To je pochoutka, kterou si každý rok na sv. Martina dopřeje snad každý. K této tradici však neodmyslitelně patří také první ochutnávka mladých vín. Již zmíněná Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterými si podle tradice mohou lidé přiťuknout na svatého Martina právě 11. listopadu v 11 hodin. A pokud se vyvede mladé svatomartinské víno, znamená to, že bude kvalitní i celý ročník.

A co vlastně označení Svatomartinské ve spojitosti s vítáním nového vína znamená? Toto označení se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila služba vinařům, kteří pracovali u jiných sedláků, a právě nad džbánkem vína se potom dojednávala služba na příští rok.

Vyrazte si pochutnat na svatomartinské huse i ve Frýdku-Místku!

- hotel Richter Frýdek-Místek

- Řemeslný pivovar Morava Frýdek-Místek

- restaurace Ondráš Sviadnov

- restaurace Carbon Frýdek-Místek

- restaurace Golf Frýdek-Místek

- Krčma Středověk Frýdek-Místek

- Jiný Svět Frýdek-Místek

- restaurace Jadran Frýdek-Místek

- penzion Hrad Frýdek-Místek

- Hospůdka U Toma Frýdek Místek

- restaurace Sauna Frýdek-Místek

- hotel Silesia Frýdek-Místek

- Křivý Pes Frýdek-Místek

- Penzion Pod Kašnou Frýdek-Místek

- Tankovna Frýdek-Místek

- Řízkárna Veranda Frýdek-Místek

- Hotel & Steakhouse Hacienda La Bodega Frýdek-Místek

- restaurace Riviéra Frýdek-Místek