V místech dnešní Hlavní třídy v blízkosti řeky Ostravice byla v bývalé Czajankově textilní továrně kasárna, kde sídlila jednotka 8. pěšího pluku. V den 14. března 1939 se vojáci této posádky pustili do střetu s okupační nacistickou armádou. Letos tomu bude 80 let od tohoto ojedinělého boje československých vojáků svedeného s Němci při obsazování Československa v roce 1939. Ve Frýdku-Místku si toto významné výročí připomeneme při pietním aktu ve čtvrtek 14. března přímo na místě, kde stará kasárna stávala. Hlavní událostí oslav pak bude v sobotu 16. března rekonstrukce boje a další tematický program pořádaný statutárním městem Frýdek≈Místek v areálu Faunaparku.

Výročí ve Frýdku-Místku Po loňských oslavách 100 let republiky a významných osmičkových výročích nás v letošním roce čekají vzpomínky na roky 1939 a později i 1989. Právě v roce 1939 se do historie našeho státu zapsalo město Místek a jeho posádka československé armády. Vojáci z Czajankových kasáren se totiž jako jediní v celé republice pustili do aktivního odporu vůči okupantům. „Tato dějinná událost je rozhodně skvělou záminkou pro širší připomenutí období československé vojenské historie nebo občanského protinacistického odboje. Příležitost dozvědět se něco o místní historii poloviny 20. století zážitkovým způsobem bude v sobotu 16. března na akci 1939 Boj o Czajankova kasárna 2019 ve Faunaparku na ulici na Poříčí,“ zve na ojedinělou akci spojenou s rekonstrukcí bojů v Místku Gabriela Kocichová, ředitelka Kultury F≈M.

Formálního pietního aktu k výročí se může veřejnost zúčastnit spolu s vedením města Frýdku-Místku, Armádou České republiky, Československou obcí legionářskou a Společností Edvarda Beneše ve čtvrtek 14. března v 16.00 u památníku 3. praporu 8. pěšího pluku. „Na ozbrojený odpor vojáků 8. pěšího pluku z Czajankových kasáren vzpomínáme u památníku na Hlavní třídě každoročně, ale tentokrát využijeme příležitosti výročí k tomu, aby se tyto dějinné události co nezajímavější formou ještě výrazněji připomněly co nejširší veřejnosti, protože Frýdek-Místek má být v tomto směru skutečně na co hrdý,“ říká náměstek primátora Pavel Machala.

Rekonstrukce boje, dobový vojenský tábor a přehlídka vojenské techniky Brány Faunaparku se otevřou se sobotním polednem a hlavní program v podobě rekonstrukce bojů začne ve 14.00. „Uvidíme vojenskou zteč, jejíž scénář vznikl podle výpovědí vojáků, kteří se jí v roce 1939 zúčastnili. Čekají nás autentické přestřelky, zranění, dobové uniformy i vojenská technika,“ představuje chystaný program jeden z organizátorů z Klubu vojenské historie Chotěbuz Ján Labák a doplňuje, že „na „bojišti“ aranžovaném v prostoru Faunaparku a bývalého ředitelství Slezanu uvidíme přes 40 vojáků. Na české straně bránící kasárna se do boje zapojí pouze pěchota, na německé i technika. Důstojníci Wehrmachtu přijedou na místo střetu v kabrioletu BMW, řadoví němečtí vojáci pak v nákladním autě Opel Blitz. Objeví se také obrněné auto Sdkfz 222 a protitankový kanón PAK 36. Přibližně půlhodinový boj, ve kterém Čechoslováci vystřílejí všechnu svou munici, bude pro návštěvníky určitě obrovským zážitkem.

Příležitost prožít si dobové reálie bude ve Faunaparku také při komentované přehlídce výstroje, na výstavě vojenské techniky a v dobovém armádním táboře. Uvidíme mimo jiné například obrněný automobil OA vz. 30, čs. polní nemocnici nebo výstavu zbraní a dalšího vojenského materiálu, který používala československá i německá armáda. Výstava a přednáška Uvedením do kontextu bude výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace připravená ředitelem Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku Tomášem Adamcem. „Na několika přehledných panelech si zájemci mohou přečíst bližší informace o samotném boji u Czajankových kasáren, o místním odboji a jeho osobnostech, včetně kapitána Karla Pavlíka a poručíka Karla Martínka, kteří byli význačnými aktéry i u Czajankových kasáren. Na panelech s fotografiemi a dobovými tiskovinami se dozvědí také něco o občanském životě ve městě v době nacistické okupace a rovněž o osvobozování v roce 1945,“ přibližuje podobu výstavy její autor.

Knihovna F≈M u příležitosti výročí připravuje odbornou přednášku, která válečnou historii našeho města představí v dalších zajímavých souvislostech. „Těší nás, že se také Knihovna F≈M může připojit k programu vzpomínek na 80. výročí boje o Czajankova kasárna,“ zve všechny příznivce regionální historie a občany na přednášku, která proběhne v 15.00 v prostorách Faunaparku ředitel Knihovny F≈M, Tomáš Benedikt Zbranek a dodává. „Obrátili jsme se na historika Pavla Carbola, jenž se ve své přednášce zaměří na události roku 1939, na odpor posádky Czajankových kasáren proti německým jednotkám, které začaly obsazovat Československo a následné vyhlášení protektorátu.“

Areál Faunaparku bude pro návštěvníky otevřen od 12.00 do 17.00. Vstup zdarma.

Program

 Čtvrtek 14. 3. / památník 3. praporu 8. pěšího pluku

16.00 / Pietní akt

 Sobota 16. 3. / Faunapark

12.00–17.00

Expozice a komentované ukázky vojenské techniky a materiálu

Dobový vojenský tábor

Výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace

14.00 / Rekonstrukce boje o Czajankova kasárna

15.00 / Pavel Carbol: Boj o Czajankova kasárna - události roku 1939 / přednáška

 

Zdroj: www.kulturafm.cz
Foto: Roman Sýkora