14. března 2019 uplynulo přesně 80 let, kdy se posádka bývalých Czajánkových kasáren jako jedna z mála v roce 1939 postavila na odpor německým jednotkám, které vpadly na území tehdejšího Československa.

V podvečer toho dne nacistické jednotky v Místku za pomoci místních henleinovců obsadily okresní úřad a policejní stanici. Po příjezdu ke kasárnám umístěným v bývalé Czajankově továrně německý důstojník vyzval stráž, aby se vzdala. Odpovědí mu byl první výstřel a začal boj s nepřítelem. Teprve na příkaz vyššího velitelství velitel zastavil palbu a obránci kasáren se vzdali.

Ponuré události v Místku spojené s příjezdem motorizovaných jednotek wehrmachtu a ozbrojený odpor vojáků 8. pěšího pluku „slezského“ zůstaly navždy zapsány do historie českého národa z pohledu prvního a jediného ozbrojeného vystoupení československé armády proti hitlerovským okupantům.

Události první poloviny 20. století si můžete připomenout v sobotu 16. března ve Faunaparku, kde se uskuteční ojedinělá akce 1939 Boj o Czajankova kasárna 2019.

Shrnutí tehdejších událostí si můžete připomenout i prostřednictvím 2 roky staré reportáže České televize s historikem Muzea Beskyd Petrem Juřákem ZDE