Frýdek-Místek v průběhu let prodělal spoustu změn, ale stále si zachoval svůj historický ráz a mnohá místa dodnes skrývají svá četná tajemství a tajemné příběhy. Spolu s průvodem a Beskydským informačním centrem se můžete vydat v průběhu podzimu na tři komentované vycházky, které budou zaměřeny na textilní historii města, sochy a erby ve městě či na významné osobnosti, které jsou pochovány na místním frýdeckém hřbitově.

V sobotu 30.9.2017 představí historik Petr Juřák Frýdek-Místek jako město s textilní historií. Odvětví jako textilnictví mělo na architekturu města velký vliv, kdy na tehdy periferních částech města byly postupně budovány jednotlivé textilní provozy. U frýdeckého nádraží např. vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk, na rozhraní Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger, v Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka. To vše si připomeneme v průběhu prohlídky, která začne v 9.00 hodin na místeckém náměstí Svobody.

O týden později, tj. 7.10.2017, se pro změnu vydáme objevovat sochy a erby, které zdobí ulice Frýdku. Častokrát tyto historické skvosty míjíme bez povšimnutí, proto nám Petr Juřák, historik Muzea Beskyd, přiblíží, co sochy představují, proč jsou umístěny právě na tomto místě, nebo to, že spousta z nich se již nenalézá na svém původním místě. Sraz bude na Zámeckém náměstí ve Frýdku od 9.00 hodin.

Za poslední podzimní prohlídkou se vydáme v sobotu 14.10.2017 na trochu netradiční místo, a to konkrétně na frýdecký hřbitov. Právě zde je pochováno několik osobností, které zasáhly do kulturního, společenského a ekonomického života Frýdku a Místku. V průběhu prohlídky tak navštívíme místa, kde jsou tyto osobnosti pohřbeny a rovněž si o nich povyprávíme. Sraz bude před hlavní branou frýdeckého hřbitova v 16.00 hodin.

Všechny komentované prohlídky jsou zdarma a konají se za každého počasí.