Frýdek-Místek získá novou turistickou atraktivitu

05.05.2023

Po letech příprav se Frýdek-Místek a jeho cenná dominanta bazilika minor dočká oprav krypty nacházející se v jejím podzemí. Návrh rekonstrukce proběhne pod taktovkou světoznámé architekta a frýdecko-místeckého rodáka Marka Štěpána. Po jejím dokončení se krypta otevře veřejnosti.

Bazilika minor Navštívení Panny Marie je národní kulturní památkou a jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Ve svých útrobách skrývá podzemní kryptu, kterou mohli v minulosti návštěvníci navštívit pouze ve výjimečných případech. K vidění jsou zde ostatky kněžích a šlechticů z rodu Pražmů a sedmi tragicky zahynulých poutníků, kteří se v roce 1750 utopili v rozvodněné Ostravici. 

Dle návrhu architekta vznikne v podzemí jeden velký prostor s novou podlahou a osvětlením, dojde  k opravě schodů, k instalaci kamer i vybudování malého infopointu a zázemí pro průvodce. Nyní se jen čeká, zda bude poskytnuta dotace, práce začnou nejdříve začátkem příštího roku a odhadem potrvají dva roky.

 Představujeme architekta Marka Štěpána: 

Marek Štěpán patří k nejuznávanějším světovým architektům v oblasti sakrálních staveb. Jeho rukopis ve Frýdku-Místku nese presbytář v kostele sv. Jana Křtitele, navrhl také místeckou tržnici nebo rekonstrukci budovy Boromea a další. 

 

Fotogalerie