Po stopách textilek boduje. A chystá na letošní rok novinky

04.03.2024

V pátek 1. března 2024 si v Ostravě převzali vítězové z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky Ceny cestovního ruchu. Novinkovou kategorií v rámci vyhlášení byla také Cena hejtmana za přínos pro kraj za rok 2023. Tu získala jedna ze zastávek Technotrasy – turistický produkt Po stopách textilek ve Frýdku-Místku, za nímž stojí Turistické informační centrum Frýdek≈Místek.

„Tato cena je pro nás obrovským uznáním naší práce a závazku v oblasti podpory turistiky v Moravskoslezském kraji, a pro nás ve Frýdku-Místku. Rozvoj turistiky je pro nás nejen prioritou, ale také vášní. Snažíme se neustále inovovat a zlepšovat zážitek turistů. V loňském roce jsme náš letitý produkt vytáhli na výsluní a v jeho rozvoji pokračujeme novinkami i letos. Velké poděkování tak patří týmu našeho turistického informačního centra, jeho spolupracovníkům a vedení projektu Technotrasa, bez jejichž zápalu bychom nemohli dosáhnout tohoto úspěchu,“ říká jeho ředitelka Monika Konvičná.

Karosou ŠL 11 za zážitky

Pokud návštěvníci nastoupí do historického autobusu Karosa ŠL 11, zažijí díky průvodcům cestu do historie textilnictví ve Frýdku-Místku. Komentované prohlídky připomenou jedinečnou industriální architekturu, skutečnou šichtu v textilkách a dřívější život jak z pohledu dělníků, tak i z perspektivy jejich majitelů. A hlavně spoustu pikantností, jelikož jeden z průvodců svůj celý profesní život zasvětil práci v tehdejším Slezanu.

Ani letos však frýdeckomístecké turistické informační centrum nezahálí a chystá v rámci Technotrasy další novinky. Autobus, zvaný Bobík, zaveze návštěvníky nejen do frýdecké části, ale nově i do té místecké. Na této trase je bude čekat prolnutí historie s modernou. Budou naslouchat místům, na kterých se odvíjely první nitě místeckého textilnictví, vydají se za pohnutými příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnou do vily Oskara Landsbergera, nebo odhalí tajemství místa, odkud pocházely cihly, které se používaly na stavbu textilek. Ve finále svou bránu otevře i místní firma DEVA F-M. s.r.o., kde nakouknou přímo do srdce výrobního procesu, v němž se snoubí nejmodernější technologie a špičkové materiály s ruční prací mistrovských švadlen.

Zapomenout se nesmí ani děti, které se vydají spolu s kostýmovaným průvodcem na dobrodružnou trasu plnou hravého objevování a pochopení světa textilního průmyslu ve Frýdku-Místku. Na této trase se malí účastníci stanou na chvíli štrachjpudlíky a zažijí, jaké to je pracovat v textilním průmyslu. Trasu oživí interaktivní prvky a na konci čeká na všechny malé dobrodruhy malá odměna i soutěž.

Všechny komentované prohlídky je možné si rezervovat na webu rezervace.ticfm.cz. Veškeré informace k produktu Po stopách textilek jsou dostupné na našem webu ZDE.

 

Fotogalerie

Co se u nás děje

14.06.2024 16:30        Frýdek-Místek

14.06.2024        Frýdek-Místek

15.06.2024 17:00        Frýdek-Místek

15.06.2024 15:00        Frýdek-Místek

Kalendář akcí