O bývalých továrnách

Zveme vás na další komentované prohlídky, které pro vás připravuje Muzeum Beskyd Frýdek-Místek. Vstupné je zdarma.

Pátek 14. června 2024, 16.30 hod. – sraz na vyhlídce v Zámeckém parku ve Frýdku
85. let od vypálení frýdecké synagógy
V noci z 13. na 14. června 1939 skupina mladých nacistů zapálila frýdeckou synagógu. Komentovaná prohlídka přiblíží židovské komunity ve Frýdku-Místku. Zapálení svíček v místě někdejší synagogy, bývalá židovská škola a obecní dům, kde stála rabinát, zmizelé a dochované tovární objekty a vily na Koloredově, Lembergrova kolonie a další. Délka trasy cca 2,5 km, délka prohlídky 2 hodiny.


Sobota 10. srpna 2024, 9.00 hod. – sraz v Místku na Frýdlantské ulici u vstupu do Janáčkova sadu
Tovární náhony v minulosti poháněly textilky, mlýny, valchy a pily ve Frýdku-Místku
Vyjížďka na jízdních kolech – Hodoňovický tovární náhon, horní a dolní valcha v Bahně, kde stávaly horní, prostřední a podkostelní mlýn v Místku, kde stával Jiříkův mlýn ve Sviadnově, mlýn a valcha v Munkovicích, podzámecký mlýn a Landsbergrova valcha, bývalá arcivévodská pila a další. Délka trasy 10 km. 


Neděle 1. září 2024, 14.00 hod. – začátek akce na židovském hřbitově ve Frýdku na Slezské ulici
Evropský den židovské kultury – Pojďte s námi za židovskými památkami ve Frýdku
Komentovaná prohlídka židovského hřbitova, bývalá zájezdní hospoda, vila Julia Neumanna, Neumannova přádelna, bývalá Munkova tkalcovna, zbořený areál Landsbergrovy přádelny, objekty bývalých textilek na Nádražní a Těšínské ulici, Spitzerka, Landsbergrův internát, Munkovice a další objekty. Vstup do objektů nebude převážně možný, délka trasy cca 5 km, délka prohlídky 3 hodiny. Tuto prohlídku připravuje Muzeum Beskyd Frýdek-Místek ve spolupráci s Židovskou obcí Ostrava, Církví adventistů sedmého dne a statutárním městem Frýdek-Místek.