Galerie Věž ve Svatojánské věži

Frýdek-Místek

Vystoupejte 211 schodů a žasněte! Svatojánská věž – věž farního kostela sv. Jana Křtitele v historické části Frýdku vám naskytne nádherný výhled na Frýdek-Místek i panorama Beskyd. Než vystoupáte až nahoru, projdete prvními třemi patry vyhrazenými pro program Galerie Věž: setkat se zde můžete s výstavami vytvořenými speciálně pro toto jedinečné místo, vždy s aktuálním projektem na každou novou sezonu. Můžete také zavítat na autorská čtení, koncert nebo komorní divadlo či přednášku.

V dalších patrech nad zvony vás čeká stálá historická expozice Pohledy do dějin farnosti Frýdek, která nabízí unikátní, dosud nevystavené předměty z depozitářů farnosti. Všech vystavených artefaktů je možné se dotýkat, děti si mohou např. zazvonit na malý zvon sv. Barbory. O patro výše se můžete ponořit do obrazového a textového materiálu z dějin farnosti, obdivovat hodinový stroj a vystavené sochy, anebo se zastavit a pohlédnout na město poprvé z nadhledu. Točité železné schodiště vás dovede až do samotného krovu věže: v tomto zpřístupněném prostoru čeká na trpělivé návštěvníky překvapení s názvem Vertikála I. nebo také „Pramen Jana Křtitele“. Prozradíme jen, že jde o mimořádnou sochařskou realizaci v architektuře města, která se od roku 2011 stala trvalou součástí věžního krovu, a to jako duchovní pocta geniu loci věže a jako pocta umění tesařského řemesla. Autorem světelného díla je brněnský sochař Pavel Korbička.

Závěrečná panoramatická vyhlídka na město a krajinu je zaslouženou odměnou za namáhavý výstup. Cesta dolů, zpět na zem, může být však nečekaně objevná: může nás překvapit jiný úhel pohledu, jiná perspektiva vnímání, kdy cítíme, že svatojánská věž není jen rozhlednou a turistickou atrakcí, ale také živou součástí kulturního života našeho města a že nám má stále co nabídnout.

Svatojánská věž je vždy otevřena od května do října (pátek 15 - 18 hod. / sobota, neděle 13 - 18 hod.)

 

Mapa

Informace

Adresa

Dolní, Frýdek-Místek

https://www.svatojanskavez.cz/

 

Fotogalerie

I tady by se Vám mohlo líbit

Zámek Frýdek
Zámek Frýdek

Frýdek Místek

Muzeum meteoritů
Muzeum meteoritů

Frýdek Místek

Skalické muzeum
Skalické muzeum

Frýdek Místek

Co se u nás děje

21.05.2024 17:30        Frýdek-Místek

22.05.2024 15:30        Frýdek-Místek

23.05.2024 19:00        Frýdek-Místek

23.05.2024 17:00        Frýdek-Místek

Kalendář akcí