Kostel sv. Jana a Pavla

Frýdek-Místek

Barokní farní kostel s půdorysem kříže najdete v blízkosti rušné komunikace blízko centra Místku. Chrám vznikl na místě 24 vyhořelých stodol na okraji tehdejšího města. Jedná se nejen o největší kostel místecké farnosti, ale také o kostel nejkrásnejší.

Základní kámen kostela byl položen v roce 1763. V kostele najdeme např. relikviář s ostatky sv. Inocence (papeže), přenesenými sem až z Říma. Obdiv si ale zaslouží celý interiér s 9 oltáři, bohatou výzdobou, sochami, obrazy a řezbami známých umělců. Legenda říká, že v koruně Ježíše Krista na prostředním levém oltáři se ukrývá pravý trn ze skutečné Kristovy trnové koruny.

Na jeho místě se ještě v 18. stol. táhla pole a stály tu stodoly se senem a úrodou. Právě ty v r. 1762 vzplály a jedna po druhé lehly popelem. To, že od jisker připomínajících ďábelský ohňostroj nechytlo celé město považovali obyvatelé za boží milost. A protože 2 starší místecké kostely už stejně nestačily zvyšujícímu se počtu věřících, rozhodli se postavit tu nový chrám. Trvalo to pouhých 6 let od položení základního kamene v 1763 do vysvěcení v roce 1769. Tak není divu, že jeho zasvěcení patronům provázela velká sláva, na níž přicházela procesí ze širokého okolí.

V okolí kostela najdeme zajímavé sochy, např. sv. Rocha (patrona lékařů a nemocných), sv. Šebestiána (patrona vojáků, ale i ochránce dobytka před nemocemi) a hlavně sv. Floriána (patrona hasičů). Ve zdi kolem se zachovala část kapliček z r. 1775, zobrazujících jednotlivá zastavení křížové cesty.

Kostel je součástí projektu Otevřené chrámy.

 

Mapa

Informace

Adresa

Hlavní třída, Frýdek-Místek

https://www.farnostmistek.cz/

I tady by se Vám mohlo líbit

Kostel sv. Jakuba
Kostel sv. Jakuba

Frýdek Místek

Evangelický kostel
Evangelický kostel

Frýdek Místek

Kostel Všech svatých
Kostel Všech svatých

Frýdek Místek

Co se u nás děje

20.04.2024 21:00        Frýdek-Místek

20.04.2024 20:10        Frýdek-Místek

20.04.2024        Frýdek-Místek

20.04.2024 9:00        Frýdek-Místek

Kalendář akcí