Po stopách textilek

Frýdek-Místek

Nasedněte do historického autobusu Karosa ŠL 11 a jeďte s námi objevovat kouzlo textilního průmyslu ve Frýdku-Místku, který ovlivnil nejen místní architekturu, ale i celkový život ve městě.

Díky našim netradičním komentovaným prohlídkám, které je součástí projektu Technotrasa, poznáte tehdejší život z obou stran mince. Jak život dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotné majitele, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout.

Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, jež svými kořeny sahá mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti.

Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností; zatímco v letních měsících hospodáře zaměstnávaly sezónní práce na poli, přes zimu to bylo vytváření textilií. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky.

Vznik textilních továren ve Frýdku i Místku v průběhu 19. století pomáhal utvářet ráz obou měst podobně jako ve století následujícím jejich znárodněním a sloučením vzniklé Slezské bavlnářské závody.

Textilní průmysl ve městě s koncem společnosti Slezan však zcela nezanikl. Své místo zde má textilní firma Deva F-M.s.r.o., která se už více než 30 let intenzivně věnuje tomu, aby ochránili ty, kteří chrání nás. Vyvíjí a vyrábí oděvy pro hasiče, záchranáře, armádu, policii, energetický a ropný průmysl, pracuje se špičkovými materiály a nejmodernější výrobní technologií.

Vyberte si prohlídku: 

Po stopách textilek ve Frýdku
Po stopách textilek v Místku

 

Rezervujte si svou vstupenku včas on-line nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek!

 

Objevte naši kompletní nabídku akcí týkající se textilního průmyslu ve Frýdku-Místku ZDE!

 

Mapa

Informace

Adresa

Telefon

E-mail

náměstí Svobody 6, Frýdek-Místek

+420 558 646 888

info@ticfm.cz

https://ticfm.cz/

 

Fotogalerie

I tady by se Vám mohlo líbit

Co se u nás děje

14.06.2024 16:30        Frýdek-Místek

14.06.2024        Frýdek-Místek

15.06.2024 17:00        Frýdek-Místek

15.06.2024 15:00        Frýdek-Místek

Kalendář akcí