Zámecké náměstí

Frýdek-Místek

Počátky textilnictví můžeme v obou městech hledat už v období středověku, ovšem doložitelně jsou spjaty až se schválením tzv. artikulí (tj. cechovních předpisů) soukenických a plátenických cechů v 16. a 17. století.

Cechy sdružovaly zejména městské řemeslníky – avšak výroba textilu nebyla výsadou měst, jako spíše venkova. Zemědělci si v dobách tzv. vegetačního klidu (zhruba od podzimu do začátku jara) přivydělávali výrobou plátna a sukna, které prodávali na trzích ve městech. Nevýhoda takového obchodu ale spočívala v tom, že zemědělec musel opustit své pole a vážit mnohdy náročnou a dlouhou cestu do města, což ale naštěstí v 18. století vyřešilo tzv. nákladnictví. Obchodníci z měst (tj. nákladníci) velmi záhy objevili výhody, jež jim venkovští tkalci mohli poskytnout (levná práce) a nabídli jim, že od nich surovou textilii odkoupí, poté ji nechají upravit a následně ji na trhu sami prodají. Venkovští tkalci tedy nemuseli opouštět svůj domov a obchodníci zase nemuseli utrácet spousty peněz za neupravené výrobky.

Z nákladnictví se následně vyvinul moderní obchod s textilem, jehož se ve Frýdku i v Místku úspěšně zhostili zejména židovští podnikatelé, jejichž firmy byly známy daleko za hranicemi monarchie. Většina z nich byla na počátku 2. světové války zarizována a pak následně zestátněna pod národní podnik Slezské bavlnářské závody, tedy známý Slezan.

Textilní podniky však v současnosti ve městě nefungují, poslední výroba byla ukončena v r. 2009. Chátrající průmyslové areály se nyní dostávají do povědomí veřejnosti i vedení města, jenž ve spolupráci s jejich majitelem, akciovou společností Slezan Holding, jedná o možnostech jejich budoucího kulturního i sociálního využití.

 

Mapa

Informace

Adresa

Zámecké náměstí, Frýdek-Místek

I tady by se Vám mohlo líbit

Zámek Frýdek
Zámek Frýdek

Frýdek Místek

Arboretum
Arboretum

Frýdek Místek

Ulice Hluboká
Ulice Hluboká

Frýdek Místek

Co se u nás děje

20.04.2024 21:00        Frýdek-Místek

20.04.2024 20:10        Frýdek-Místek

20.04.2024        Frýdek-Místek

20.04.2024 9:00        Frýdek-Místek

Kalendář akcí