Zámecké náměstí
Frýdek-Místek
Počátky textilnictví můžeme v obou městech hledat už v období středověku, ovšem doložitelně jsou spjaty až se schválením tzv. artikulí (tj. cechovních předpisů) soukenických a plátenických cechů v 16. a 17. století.
Cechy sdružovaly zejména městské řemeslníky – avšak výroba textilu nebyla výsadou měst, jako spíše venkova. Zemědělci si v dobách tzv. vegetačního klidu (zhruba od podzimu do začátku jara) přivydělávali výrobou plátna a sukna, které prodávali na trzích ve městech. Nevýhoda takového obchodu ale spočívala v tom, že zemědělec musel opustit své pole a vážit mnohdy náročnou a dlouhou cestu do města, což ale naštěstí v 18. století vyřešilo tzv. nákladnictví. Obchodníci z měst (tj. nákladníci) velmi záhy objevili výhody, jež jim venkovští tkalci mohli poskytnout (levná práce) a nabídli jim, že od nich surovou textilii odkoupí, poté ji nechají upravit a následně ji na trhu sami prodají. Venkovští tkalci tedy nemuseli opouštět svůj domov a obchodníci zase nemuseli utrácet spousty peněz za neupravené výrobky.
Z nákladnictví se následně vyvinul moderní obchod s textilem, jehož se ve Frýdku i v Místku úspěšně zhostili zejména židovští podnikatelé, jejichž firmy byly známy daleko za hranicemi monarchie. Většina z nich byla na počátku 2. světové války zarizována a pak následně zestátněna pod národní podnik Slezské bavlnářské závody, tedy známý Slezan.
Textilní podniky však v současnosti ve městě nefungují, poslední výroba byla ukončena v r. 2009. Chátrající průmyslové areály se nyní dostávají do povědomí veřejnosti i vedení města, jenž ve spolupráci s jejich majitelem, akciovou společností Slezan Holding, jedná o možnostech jejich budoucího kulturního i sociálního využití.